
– Over 700 personer kjøpte årer i de to forskjellige trekningene vi hadde. Så dette må vi kunne kalle for en stor basar, sier Vegard Heldal, som var produksjonsleder for sendingen på nett.
Misjonsbasaren varte i litt over to timer og startet lørdag 25. april klokken 18.00 og kunne både følges på Facebook og via nettsiden som NLM bruker for å sende digitale gudstjenester, live.nlm.no.
Programledere var Harald Hovland og Simeon Ottosen, som begge studerer ved Fjellhaug Internasjonale Høgskole og har deltidsjobber i NLM (henholdsvis som menightsplanter i NLM Tøyen og redaktør for iTro).
– Hva slags reaksjoner har dere fått på sendingen?
– Vi fikk mange tilbakemeldinger blant annet fordi vi hadde åpnet chattefunksjonen. Det syntes jeg løftet sendingen. Mange syntes produksjonen var bra, at humoren var fin, at gevinstene var bra, og at det var lett å kjøpe årer, sier Heldal, som legger til at pianospillingen under sendingen skapte engasjement. – Noen syntes det var flott med piano, andre syntes det ble litt vanskelig å høre programlederne.
I tillegg til at det ble trukket mer enn 60 gevinster, var to misjonærer med direkte på videolink. Først bidro Monica Egeland fra Kenya. Deretter fortalte Bergfrid Almelid fra livet i Mali.
Og så var Hans Arne Sanna, leder for NLM Utland, på plass for å snakke om NLMs misjonsarbeid, og generalsekretær Øyvind Åsland og informasjonsleder Espen Ottosen fortalte om misjonsløpet «Hele NLM løper» som skal foregå 1. mai.
Rent teknisk er det mye som skal fungere når en digital misjonsbasar arrangeres. For det første må det være mulig å kjøpe årer på en enkel måte. NLM benyttet et dataprogram som først ble utviklet for en digital basar som Normisjon hadde.
– Vi er veldig fornøyde med at det tekniske fungerte bra. Men systemet ble virkelig stresstestet. Utviklerne av dataprogrammet forteller at en gang i løpet av sendingen ble det foretatt 100 unike betalinger på ett sekund. Og da fikk noen beskjed om at det var tomt for lodd. Grunnen var rett og slett at programmet ikke klarte å lage nok årer, sier Heldal, som til daglig er markedskonsulent i NLMs informasjonsavdeling.
– Til sammen ble det solgt omtrent 23 000 årer til 20 kroner stykket. Vi hadde ikke noe spesifikt mål for sendingen, det var jo første gang vi gjorde noe slikt, men vi er veldig fornøyde over oppslutningen.
– Når får vinnerne gevinstene sine?
– Vi har som plan å kontakte vinnerne i løpet av noen dager. Og så skal vi få sendt ut gevinstene etter det, forklarer Heldal.