
I midten av mars ble omkring 200 ansatte i NLM permittert helt eller delvis. Nå er situasjonen delvis endret. Langt færre ansatte vil nå være fullt permittert.
– Vi gikk til permitteringer på grunn av bortfall av arbeidsoppgaver og en krevende økonomisk situasjon. Når regjeringen nå åpner for arrangementer for inntil 50 personer, er det også mulig for NLM å starte opp igjen med noe virksomhet. Det betyr at forkynnere som har vært fullt permittert kan komme tilbake i en mindre stillingsstørrelse, sier generalsekretær Øyvind Åsland.
– Var det en overreaksjon av NLM å permittere så mange?
– Nei, det vil jeg ikke si. Når det var forbudt å ha samlinger for mer enn fem personer, måtte vi avlyse alt av møter, gudstjenester, leirer og andre arrangementer. Det betød at vi rett og slett ikke hadde arbeidsoppgaver til mange av våre ansatte. Nå er vi svært glade for at situasjonen har endret seg til det bedre, selv om vi ikke enda er tilbake til normalen, og mange fortsatt er delvis permittert.
Personalleder Kari Margrethe Solvang forteller at NLM har hatt løpende dialog med NLMs medarbeiderforening om situasjonen for de permitterte.
– Jeg synes vi har hatt en svært god dialog og samarbeid. Vi opplever at foreningen har et godt blikk for helhetssituasjonen og har kommet med konstruktive innspill, sier Solvang.
Solvang forteller at det fortsatt vil være en del ansatte som er delvis permitterte, men presiserer at forskjellene avhenger av hva slags stillingstype de ansatte har.
– Det er særlig forkynnerne våre som har blitt fullt permittert, og det er flott at mange nå er tilbake i en mindre stillingsandel. I forsamlingene våre har få vært fullt permittert, og flere får nå økt stillingsandel. Enkelte vil også komme tilbake i full stilling. Det samme gjelder for en del personer i viktige administrative oppgaver, sier Kari Margrethe Solvang.